Botox

Wygładzanie zmarszczek mimicznych toksyną botulinową

Zmarszczki, to zjawisko, które prędzej czy później dopada każdego człowieka. Wyróżniamy zmarszczki, które powstają na wskutek starzenia się, ale również te, za jakie odpowiedzialne są geny, bądź też nadmierna mimika twarzy. Widać je u sportowców, którzy mimo młodego wieku, a dużego wysiłku fizycznego zazwyczaj mają dość widoczne zmarszczki mimiczne. Jest to przykład, który pokazuje, że zmarszczki mogą się pojawić nie tylko wtedy, gdy wkroczymy w średni wiek.

W pozbyciu się zmarszczek pomaga nowoczesna technologia, a mianowicie tzw. wypełniacze. Jedną z nich jest toksyna botulinowa typu A. Za sprawą jej wstrzyknięcia w miejsca zmarszczek można znowu cieszyć się piękną skórą twarzy.

Głównie stosuje się ją:

 • między brwiami (zmarszczki “lwie”, okolica gładzizny czoła)
 • poprzecznych czoła
 • wokół oczu (kurze łapki)

 

Podczas wstrzyknięcia botoksu w miejsca wcześniej uznane przez specjalistę za wymagające wypełnienia zmarszczek dochodzi do procesu zwanego hamowaniem impulsów nerwowych, które odpowiadają za skurcz poszczególnych mięśni. Zmarszczki stopniowo zaczynają znikać. W zależności od pacjenta mogą zniknąć częściowo lub całkowicie. Osoba, która poddała się zabiegowi zauważa, że jej twarz jest młodsza i tym samym ładniejsza. Mimika ruchów twarzy nie jest zachwiana, jeśli zabieg został przeprowadzony profesjonalnie.

Osoba przeprowadzająca zabieg wstrzykuje botulinę w kilka wcześniej wyznaczonych miejsc. Nie trwa to dłużej jak od 10 do 20 minut. Do zabiegu nie stosuje się znieczulenia, gdyż ukłucia nie należą do bardzo bolesnych, aczkolwiek próg bólu każdego pacjenta jest inny.

Zaleca się, aby po zabiegu nie masować twarzy, schylać się czy spać. Dotyczy to minimum 4 godzin po zabiegu. Z kolei przez minimum 2 tygodnie po zabiegu nie zaleca się korzystać z solarium czy sauny.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • zaburzenia połączeń nerwowo-mięśniowych: zespół Lamberta-Eatona, myastenia gravis
 • stosowanie antybiotyków: tetracykliny, linkomycyny oraz antybiotyków aminoglikozydowych: gentamycyny, streptomycyny, kanamycyny
 • przyjmowanie np. chlorochiny, cyklosporyny,
 • ciąża i okres laktacji
 • zakażenie w miejscu wykonywania iniekcji
 • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu
 • uczulenie na albuminę ludzką
 • przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych zawierających substancje rozrzedzające krew, np. kwas acetylosalicylowy (mogą wystąpić krwiaki po iniekcji)

Objawy uboczne

 • niewielki krwiak (zasinienie) w miejscu wkłucia - zdarza się rzadko, wchłania się w ciągu kilku dni.
 • nadmierne lub niedostateczne działanie toksyny botulinowej - może wywołać asymetrię, nadmierne obniżenie lub uniesienie brwi, obniżenie powieki - bardzo rzadko
 • ból głowy po zabiegu - występuje sporadycznie, ustępuje po kilku godzinach

 

Pierwsze efekty po wstrzyknięciu toksyny botulinowej widać po 3 dni po zabiegu. Okres utrzymywania się idealnie wolnej od zmarszczek twarzy trwa 4-6 miesięcy. Niemniej niektóre osoby informują, że zabieg starczył na dłużej niż pół roku, co uświadamia w przekonaniu, że jest to kwestia indywidualna każdego człowieka.

 

Bydgoszcz

Galeria Pomorska 

ul. Fordońska 141 
tel. 52 582 73 12 
email: info@laserstudio4.pl

 

Toruń

Toruń PLAZA ul. Broniewskiego 90

tel. 56 652 16 85 
email: info@laserstudio4.pl

 

Masz pytania ?

 
projekt i wykonanie www.pollyart.pl

Login

Register

You need to enable user registration from User Manager/Options in the backend of Joomla before this module will activate.
iv>